Dijital Shopper Marketing ve 2016 Trendleri

digi2

Yaşadığımız birçok değişim birbiri ile paralel gelişiyor. Dijital dünya her geçen gün artan bir hızla ile değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Dijital devrim hem kişisel hem de kurumsal hayatlarımızda daha çok yer alıyor. Dijitaldeki bu gelişme kendini pazarlamaya ve doğal olarak Shopper Marketing kavramına da yansıtıyor. Tüketiciler de dijital dünyayı hayatlarının daha büyük bir parçası haline getirdikçe Shopper Marketing altında bir kavram daha karşımıza çıkıyor; Dijital Shopper Marketing.

Dijital Shopper Marketing’in temelinde de tüketicinin ve alışverişçinin dijital dünyadaki davranış şekillerini izlemek, araştırmak ve analiz ederek çıkan sonuçlara göre uygun stratejiler üretmek vardır. Yani işin temelinde yine veri var.

Dijital Shopper Marketing, online ve mobil platformlarda başlayıp, tüketicilerin ve alışverişçilerin davranış şekillerini, satın alma tercihlerini etkileyen unsurları, haber alma, araştırma ve karşılaştırma olanaklarını araştırıp, satın almaya kadar uzayan bir süreç.

Bununla birlikte tüketici ve alışverişçiler satın alma sürecini bazı durumlarda fiziksel mağazalarda tamamlayabiliyorlar. Bu noktada, fiziksel mağazalarda kullanılabilen dijital uygulamalar önem kazanmakta. Dijital pazarlamanın en hızlı geliştiği A.B.D.’de bile 2013 yılı itibari ile perakende sektöründeki online işlem toplam işlem adedinin %15’i kadardı. Ama online ve mobil dünyalarda alışveriş yapmıyor olsak bile bu platformlardaki tecrübelerimiz ve davranış şeklimiz, fiziksel mağazalardaki davranışlarımızı etkilemekte. Bu nedenle pazarlama yöneticileri dijital shopper marketing, ve omnichannel kavramlarını birlikte kullanmaya da başladılar.

medya data

Artık yurtdışında sadece bu konuya odaklanmış Dijital Shopper Marketing ajanslarının kurulması da bu konunun ne kadar ciddiye alınan ve önemli bir alan olduğunu göstermektedir.

İyi bir dijital shopper marketing planı, üç tane önemli sonuç doğurur:

1)      Alışverişçinin karar alma sürecini etkiler ve kolaylaştırır

2)      Alışverişçiye değer katar

3)      Alışveriş sürecinin kolaylaşmasını sağlar

Dijital shopper marketing araçlarının sunduğu en önemli avantajlardan biri interaktivite. Günümüzün pazarlama yöneticileri zamanlarının önemli bölümünü müşterilerinin ve müşteri yapmak istedikleri hedef kitlelerin davranış şekillerini anlamaya çalışmak ile geçiriyorlar. Bunu sağlamak için ise tüketiciler ve alışverişçiler ile karşılıklı bilgi akışı ve interaktivite şart. Dijital araçlar bu noktada büyük bir fırsat sunuyorlar çünkü insanlar, tüketici ve alışverişçi kimlikleri ile bile dijital ortamlarda vakit geçirmeyi, aktif olmayı seviyorlar. Artık interaktivite sadece basit demografik ürünlerin alınıp karşılığında indirim kampanyalarının haberlerini vermenin çok ötesinde. Markalar alışverişçinin evinde ürün araştırması yaptığı andan, satış sonrası hizmetlere kadar uzanan sürecin tamamında, her noktada alışverişçi ve tüketici ile beraber yürüyebiliyor. Dijital shopper marketing artık bunu çok kolaylaştırıyor. Bu sayede tüketiciyi ve alışverişçiyi, markanın dünyasının bir parçası haline getirmek mümkün hale geliyor.

Dijital dünyanın pazarlamaya girmesi ile birlikte artık ‘hedef kitle’ kavramı yavaş yavaş geçerliliğini yitirmeye başlayıp, yerini ‘Hedef Tüketici’ ve ‘Hedef Alışverişçi’ kavramlarına bırakıyor. Dijital teknolojiler sayesinde her bir tüketicinin ve her bir alışverişçinin kendisine ait alışkanlıkları, tercihleri ve özellikleri belirleyip; o bireye özel stratejiler geliştirmek mümkün. Elbette bireylerin bu kadar keskin ve doğru şekilde analiz edilmesi daha geniş segmentasyonların da daha sağlıklı yapılmasını mümkün kılıyor.

DİJİTAL SHOPPER MARKETING TRENDLERİ – 2016 

Perakendeciler Dijital Shopper Marketing Araçlarını Daha Sık Kullanacaklar 

Shopper Marketing’in sadece tedarikçi markalara değil, perakendecilere de fayda sağlayan bir süreç olduğu anlaşıldığından beri, perakendeciler de Shopper Marketing yatırımları yapıyor ve hatta tedarikçiler ile ortak projeleri hayata geçiriyorlar. Bu gelişmeden artık Dijital Shopper Marketing de payını almaya başlıyor.

Sadece fiziksel mağazalardaki aktivitelerin ve stratejilerin yeterli olmadığını anlayan perakendeciler yeni dönem ile birlikte dijital shopper marketing araçlarına daha fazla bütçe ayıracaklar.

Carrefour digi store

Perakendeciler öncelikli olarak ‘mağazama nasıl daha fazla ziyaretçi çekerim’ sorusunun cevaplarından biri olarak GPS temelli uygulamaları ve Beacon teknolojisini fark etmiş durumdalar. Bu uygulamalar sayesinde perakendeciler, mağazalarının olduğu bölgedeki tüketicileri mağazalarına çekmeyi ve hatta onlara özel kampanyalar sunmayı planlıyorlar. Türkiye’de bu uygulamalar henüz çok fazla planlar içinde yer almasa da üzerinde çalışan ve yakın gelecekte yoğun bir şekilde hedef kitlelerinin hizmetine sunacak olan farklı sektörlerden perakendeciler var. Perakendecilerin, e-ticaret sitelerine ve online satış platformuna sahip rakipleri ile rekabet edebilmek amacı ile alışveriş sürecini kişiye özel hale getirmek için beacon teknolojisini fırsat olarak gördüklerini de ekleyelim.

tesco

Promosyon kuponu gönderme, ürün bilgisi sunma, QR kod okutma gibi fonksiyonlar da ülkemizde perakendeciler tarafından daha sık kullanılacak.

Sipariş ve Ödeme Aracı Olarak Mobil ve Dijital Kullanılacak 

Şimdiye kadar tüketiciler ve alışverişçiler tarafından araştırma, karşılaştırma, fiyat bilgisi alma gibi amaçlar için kullanılan mobil sistemler; artık sipariş ve ödeme aracı olarak kullanılacak.

2017 yılına kadar Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının toplam nüfusun %40’ı kadar olması bekleniyor. Bu oran 2014 yılında %15 idi. ₁,₂. Elbette bu hızlı artış mobil araçların kullanım alanlarını da genişletecek.

digi8

Mobil artık sadece bir reklam ve iletişim aracı olmaktan çıkıyor. Her geçen gün daha fazla marka, mobil uygulamalarını tüketicinin sipariş vermesi ve ödeme yapması için geliştiriyor. Perakendecilerin mobil telefonlara uyumlu e-ticaret sitelerinden sipariş edilen ve ödemesi yapılan ürün ve hizmetlerin oranı artacak. Bunu sağlayacak bir unsur da elektronik ticaret için alışverişçilere sunulan yeni ve daha güvenilir güvenlik sistemleri.

Sosyal Medya Üzerinden Alışveriş Başlayacak 

Sosyal medya şimdiye kadar tüm dünyada; reklam, marka/ürün bilinirliği yaratma ve tüketici ile iletişim için kullanılıyordu. Temel hedef paylaşımdı.

Sosyal medyayı kullanmayı hedefleyen markaların dikkat etmesi gereken iki önemli konu vardı:

1)      Tasarlanan içerik paylaşılabilir özellikte olmalı

2)      Tasarlanan içerik sadece tek bir sosyal medya platformuna yönelik hazırlanmamalı. Farklı platformlarda aynı etkinlikte kullanılabilir olmasına dikkat edilmeli.

facebook buy

Sosyal medyadaki son trend ise satın alma fonksiyonunun platformlara eklenmesi. Facebook’dan sonra artık Pinterest, Instagram ve hatta Youtube üzerinde bazı markaların sayfalarından satın alım yapmak mümkün. Tüketiciler; fotoğrafını gördükleri, reklam filmini, tanıtım videosunu veya defilesini izledikleri ürünleri direkt o sayfa üzerindeki bir bağlantı ile satın alabiliyorlar.

Ürün ve tüketici arasında duygusal bağın kurulup, tüketicinin en hassas anında satış yönlendirmek şüphesiz çok etkili bir yöntem.

Daha Etkili ve Verimli Dijital Reklam Planlamaları Hayata Geçecek 

Dijital reklamların maliyetleri artmakta. Hem fiyatlar yükseliyor, hem de yoğunlaşan ve artık kirlilik düzeylerinin konuşulmaya başlandığı bu alanda hedef kitlelere ve bireylere ulaşmak zorlaşıyor. Tüketiciler ve alışverişçiler, anlaması kolay, mesajı net ve kendilerini yormayan reklamlar görmek istiyorlar.

Shopper Marketing ve Dijital Medya yöneticileri, tüketicilerin reklamlar aracılığı ile oluşturulan ilgilerinin, satın alıma çevrilmesini engelleyecek unsurları kaldıracak reklam modelleri oluşturmaya başlayacaklar. Dijital dünyadaki reklam ve promosyon sloganları daha net ve anlaşılır olacak. ‘İndirim’ gibi genel ifadeler yerine ‘3 Al 2 Öde’ veya ’25 TL indirim’ gibi tüketiciyi yormayan ve direkt iletişimler yapılacak. Ayrıca promosyonun iletişiminin yapıldığı alandaki bağlantılar başka bir noktaya uğramayı veya yeni bir pop-up görmeyi gerektirmeden alışverişçiyi direkt satın alım noktasına taşıyacak. Son anda herhangi bir sebepten satın alımdan vazgeçen bireyleri kaybetmemek için ise o ana kadarki süreci kayıt etmeyi veya sosyal medyada paylaşmayı sağlayan butonlar kullanılacak.

Fiziksel Mağazalar ile Dijital Araçlar Entegre Olacak 

Her ne kadar dijital araçlar yaşamımızda giderek daha fazla yer almaya devam etse de fiziksel mağazaların geçerliliği çok uzun bir süre boyunca devam edecek. Dijital araçların tüketici ve alışverişçi tarafından nasıl kullanıldığı ve bunun fiziksel mağazalara yansıması pazarlama profesyonellerinin ana konularından birisi olacak.

JExWUOV

2016 ile başlayarak önümüzdeki birkaç sene boyunca dijital, özellikle de mobil, araçlar; tüketicilerin ve alışverişçilerin mağaza içindeki davranışlarının tespiti ve analizi için kullanılacak. Bunun için mağaza içi sensörler, beacon teknolojisi ve akıllı telefonlar gibi araçlar kullanılıyor olacak. Bu sayede merchandising uygulamaları, mağaza içi iletişim stratejileri, segmentasyon gibi konulara fayda sağlanacak. Elektronik ortamdaki pazarlama ile fiziksel mağazalardaki trafik ve alışverişçi davranış şekilleri arasındaki bağlar ve etkileşimler daha iyi anlaşılacak.

Dijital Shopper Marketing uygulamaları tasarlanırken dikkat edilmesi gereken unsur alışverişçinin ihtiyaçlarını karşılamak. Görünürde geri kalmamak için rastgele uygulamalar yapmak yerine tüketicinin ve alışverişçinin ihtiyaçlarını, beklentilerini gideren ve onları markaya bağlayacak araçlar geliştirmek gerekiyor. Digital Shopper Marketing’i doğru kullanırsanız satışlarınız ve müşterilerinizin bağlılığı artar; yanlış kullanırsanız o müşterileri rakibinize kaptırırsınız.

₁ Deloitte Mobil Etki Alışkanlıkları Araştırması, GfK Türkiye, Şubat 2013

₂ Deloitte Analizler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>