Amazon ve Fiziksel Mağazaların Geleceği

amazon magaza

İnternetin ve mobil araçların yaşamımıza girmesi ile bir çok sektörde fiziksel mağazaların geleceği sorgulanır oldu. Buna rağmen pazarlama ve satış profesyonellerinin çoğu ve hatta bizim gibi konsantrasyonu Shopper Marketing olan pazarlama uzmanları bile, fiziksel mağazaların asla tamamen yok olmayacağını savunuyor. Yakın zamanda bunu doğrulayan gelişmeler oldu ve daha fazlası da yolda.

Dünya genelinde yeni bir sektörü başlatan, interneti, pazarlamayı, satış stratejilerini ve hatta şirketlerin organizasyon yapılarını değiştiren, e-ticaretin imparatoru Amazon 2015 yılının Kasım ayında Seattle’da ilk fiziksel kitap mağazasını açtı. Bugünlerde Amazon’un 300-400 yeni fiziksel mağaza açmayı planladığı ve bu mağazaların bazılarında kitap dışında kategorilerde de ürün satacağı konuşuluyor.

Amazon gibi bir e-ticaret devinin, fiziksel mağazaların en büyük rakibi olan bir markanın, bunca sene sonra fiziksel mağaza açması bize neyi gösteriyor?

Alışverişçilerin satın alım kararlarını etkilemek için öncelikle onların satış noktasında (online veya offline olabilir) davranış şekillerini değiştirmeye veya etkilemeye çalışıyoruz. Birçok pazarlama ve satış ekibi alışverişçilerin sadece rasyonel parametreler ile hareket ettiğini düşünerek strateji belirliyor. Oysa tüm alışverişçilerin davranış şekillerini belirleyen bir diğer unsur da duygusal faktörler. Amazon buradan hareket ederek fiziksel mağaza yatırımı yapmaya karar vermiş görünüyor.

İnternet ürün ve hizmetler hakkında bilgi toplamak, aralarında karşılaştırma yapmak ve doğru satın alım kararını vermek için çok etkili bir satış kanalıdır. Ama fiziksel mağazalarda ise alışverişçiler ürünleri görüyor, dokunuyor, koklayıp deneyebiliyorlar. Bu sadece internete ve mobile oranla daha güvenilir bir satın alım kararı alma duygusunu vermek ile kalmıyor aynı zamanda online ortamda çok fazla yapılmayan dürtüsel satın alımı da (Impulse Purchase) artırıyor.

Amazon da alışverişçi olarak hepimizde mevcut ve kitap kategorisinde özellikle güçlü olan bu güdüyü kullanmak için kendine yeni bir kanal açtı. Tüm bunlara bir de kitap alıcılarının binlerce kitabın olduğu bir mağazada gezerek alışveriş yapmaktan ne kadar zevk aldığını ekleyin. Bu da her zaman bahsettiğimiz ve iyileştirilmesi gerektiğini belirttiğimiz ‘alışveriş deneyimi’.

amazon magaza2

Amazon, online kanaldaki gücünü mağazasına da entegre etmiş. Kitapların üzerinde fiyat etiketi yok çünkü mağazadaki fiyatlar ile internetteki fiyatların aynı olması hedeflenmiş ve mağazadaki fiyatlar değiştikçe eşzamanlı olarak mağaza fiyatlarına yansıyor. Mağazada fiyat öğrenmek isteyen bir alışverişçi seçtiği kitabın barkodunu mağaza içi kioska okutuyor.

amazon magaza4

Amazon’un mağazasından alışveriş yapan müşterilerin mağazayı tercih etme sebeplerinden biri fiziksel mağazaların hayatımızdan neden çıkmayacağını göstermekte. Mağazadan alışveriş yapanlar, Amazon gibi teslimat konusunda ucuz (hatta bedava) ve çok hızlı olan bir şirkete oranla bile ürünlere daha hızlı erişiyor. Yapması gereken tek şey ürünü raftan alıp, parasını ödemek.

Buna benzer örnekleri ülkemizde E-Bebek ve Markafoni ile yaşıyoruz. Bebek ürünlerinde başarılı olan e-ticaret markası E-Bebek, fiziksel mağazalar da açtı. Şu an Türkiye genelinde altmıştan fazla E-Bebek mağazası var. Anneler ve babalar, bebekleri için satın alacakları ürünlerin en azından bir kısmını satın almadan önce görmek, dokunmak ve denemek ister. E-Bebek de bu iç görüyü fiziksel mağazalarında satışa çeviriyor.

E-Bebek

Private Shopping alanında Türkiye’nin en önemli e-ticaret markalarından biri olan Markafoni ise şu an 3 adet fiziksel mağaza ile hizmet vermekte. Markafoni Genel Müdürü İlker Baydar fiziksel mağaza açma ihtiyacının, alışverişçideki dokunarak satın alma eğiliminin devam ediyor olmasından doğduğunu söylüyor.

markafoni

Önümüzdeki günlerde perakende sektöründe bu doğrultuda birçok yeni gelişmeyi yaşayacağız gibi gözüküyor. Fiziksel mağazalar kullanımdan kalkmak bir yana, varlıklarını sürdürecekler ve perakende yöneticileri mağaza ziyaretçilerine daha iyi bir alışveriş deneyimi için mağazalarını, markalar ve tedarikçiler ise alışverişçilerin sepetlerine girebilmek için satış noktasındaki pazarlama stratejilerini daha da geliştirmek zorunda kalacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>