Shopper Marketing Ajansı

TobiiPro_Glasses2_Shopper_Research_Shelf_Second_sc

Son zamanlarda bu kavramı ülkemizde oldukça fazla duymaktayız; Shopper Marketing Ajansı!

Shopper Marketing hizmetleri veren bir firma olarak bu kavramın daha sık ifade edilmesi ve Türkiye’deki firmaların Shopper Marketing alanında hizmet verecek iş ortakları aramaya başlaması bizi mutlu ediyor.

Nedir bu Shopper Marketing Ajansı neden şey? Shopper Marketing ajansları ne yaparlar? Daha da doğrusu ne yapmalıdırlar? Shopper Marketing ajansı olduğunu ifade eden firmalar gerçekten Shopper Marketing hizmeti mi veriyorlar?

Aslında stratejik bir pazarlama süreci olan Shopper Marketing ülkemizde sadece bünyesinde bulunan bazı uygulamalardan ibaretmiş gibi görülmekte. Markalar Shopper Marketing ile ilgili uygulamalarını ve taleplerini bu çerçevede belirleyince, bu konu ile ilgili hizmet vermek isteyen ajanslar da kendilerini buna göre organize etmekteler.

Shopper Marketing alışverişçiye yönelik olarak uygulanan bir pazarlama sürecidir. Tüketici pazarlamasında olduğu gibi; araştırma, veri, iç görü, analiz, stratejik planlama, yatırım kararı ve uygulama içerir. Bunun için de verilerin analiz edilip kullanılması işin özüdür. Tüketici verileri (demografik özellikler, tüketim alışkanlıkları, alışverişçi ile etkileşimi), alışverişçi verileri, alışverişçinin davranış şekilleri, satış kanalları ile ilgili bilgiler, kanaldaki kategori bilgileri, tüm bunlar sayesinde elde edilen iç görüler gibi birçok bilgi kullanılarak bir strateji çizilmelidir. Bu yüzden shopper marketing ajansı aslında bir pazarlama danışmanlığı şirketidir.

shopper-analytics

Shopper Marketing hizmetleri veren bir ajans, veri analizi yapabilecek niteliklere sahip olmalıdır. Markaların elinde tüketiciler ve alışverişçiler ile ilgili oldukça fazla veri mevcuttur. Ama marka yöneticileri ve ticari pazarlama ekipleri bu bilgi havuzundan ağırlıklı olarak satış bilgilerini kullanırlar. Veriler genelde; fiyatlandırma, ticari pazarlama maliyetlerinin kontrolü, promosyon kampanyaları gibi kararlarda yardımcı olmaları için kullanılır. Oysa doğru bir shopper marketing stratejisi uygulayabilmek için bu verilerin sadece satış değil aynı zamanda pazarlama vizyonu ile değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda markaya yardımcı olacak taraf da shopper marketing ajansıdır.

160425004_shopper-620x330

Shopper Marketing’in oyun alanı satış noktasıdır. Bu yüzden Shopper Marketing stratejileri ve uygulamaları konularında karar verecek ve karar alıcıları yönlendirecek ekipler markaların alışverişçi ile buluştukları satış kanalları konusunda da bilgi sahibi olmalıdırlar.

Alışverişçilerin markalar ile buluştukları ve satın alım kararı verdikleri perakendeciler Shopper Marketing sürecinin önemli birer aktörüdürler. Perakendecilerde de shopper marketing sürecinin başarılı olmasını sağlayacak önemli bilgiler mevcut. Ama ne markalar ne de ajanslar için perakendeci bir kaynak olarak görülmemekte. Perakendeciler, markaların müşterisidir. Türkiye’de shopper marketing hizmeti vermekte olan ajanslar bunu bilmekten çok uzaklar ve satış kanallarını çok iyi tanımak için çalışmaya başlamaları gerekiyor. Perakendecilerin de sürece dahil edildiği bir shopper marketing stratejisi markanın değerini artıracaktır. Çünkü doğru yürütülen bir shopper marketing süreci sadece markaya değil perakendeciye de katma değer sağlar. Eğer bir ajans veya danışmanlık firması kendisini Shopper Marketing Ajansı olarak konumluyorsa veya bu alanda hizmet veriyorsa; perakende dünyasını tanıyor, oradaki günlük yaşamı biliyor, takip ediyor ve perakendeci ile markalar arasındaki ilişkileri, çatışmaları ve her iki tarafın beklenti ve reflekslerini anlıyor olmalıdır.

Hem marka hem de satış kanalından akan bilgiler, ajans veya danışmanlık ekibi tarafından bir potada eritilerek, iç görüler yaratılmalıdır. İç görüler sayesinde tüketicilerin ve alışverişçilerin davranış şekillerinin ve alışkanlıklarının sebepleri anlaşılır. Shopper marketing ajansının en önemli rolü de buraya ortaya çıkar çünkü bu aşamada alışverişçilerin davranış şekillerinin, satış noktasında markanın lehine olacak şekilde nasıl değiştirilebileceğinin kararı verilir. Tüm bunların stratejisinin çizilip, planlanması ve öneri haline getirilmesi sürecinde shopper marketing ajansı aktif rol oynar.

digitally-empowered-consumers

Türkiye’de shopper marketing olarak adlandırılan tüm saha uygulamaları aslında shopper marketing sürecinin ürünlerinden bir kısmını temsil etmekte. Ne yazık ki shopper marketing konusunda hizmet almak istediğini belirten markaların büyük çoğunluğu aslında BTL ajans hizmetleri talep etmekteler ve işin özü olan veri ve strateji kısmını göz ardı etmektedirler. Bu yüzden shopper marketing ajansı olduğunu ifade eden firmalar ise aslında sadece kreatif çözümler, görsel tasarım ve Türkiye’de POP olarak adlandırılan reklam materyallerinin uygulaması konusunda hizmet veriyorlar. Biraz daha iddialı olan ve çağı yakaladığını iddia eden ajanslar da bu unsurları dijital dünyaya uyarlamaktalar. Ama tüm bunların arkasında herhangi bir veri analizi, içgörü kullanımı ve stratejik bir süreç maalesef yok.

Shopper Marketing satış noktasında reklam yapmak değildir. Satış noktasında reklam yapmak, BTL uygulamalar yapmak, bir Shopper Marketing sürecinin sonunda alınmasına karar verilebilecek aksiyonlardan bazılarıdır. Bunların dışında; satış kanalını revize etmek, yeni satış kanalları açmak, planogramda değişikliğe gitmek gibi majör kararlar da shopper marketing sürecinin sonuçlarıdır.

Türkiye’nin en büyük markalarından birinin shopper marketing ajansı ihalesinde markanın beklentileri;

POP tasarımı ve üretimi, adaptasyonu

Mağaza tasarımı

Bayi iletişimi

olarak listeleniyorsa, shopper marketing ajanslarının hizmetleri de kreatif çözümlerden öteye gidemez. Oysa bir shopper marketing ajansı, satış noktasına yönelik olarak tüm pazarlama karması unsurları hakkında müşterisi olan markaya yeni stratejiler üretip önerecek yetkinlikte olmalıdır.

Bizce ajansın rolü her bir perakendecide mevcut olan amaçları, satış dinamiklerini ve fırsatları yansıtıp bunları müşterinin amaçları ile uyumlu hale getirmektir. Eğer doğru yapılırsa bu sayede sonuçlar herkes için faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>