Mağaza İçi Müziğin İçeriği, Alışverişçilerin Düşüncelerini Nasıl Değiştirir?

on air

Nerede ise her tüketici için müzik, alışveriş tecrübesinin ayrılmaz bir parçası iken, sektörler için ise; hedef kitleye ve amaca ulaşmada, markayı doğru temsil etmek, kimlik oluşturmak, yerinde iletişim stratejileri oluşturmak, satış v.b. pek çok nedenden dolayı, doğru müzik seçimi çok önemlidir.

Müzik, alışveriş merkezlerinden, hipermarketler ve küçük mağazalara kadar, nerede ise her alışveriş noktasında vardır.

Alışverişçiler mağazanın içinde iken tüm duyularından etkilenirler. Etiketlerin boyutu ve renkleri bile bir mağaza ve ürünleri ile ilgili duygularını etkileyebilir. Peki ya maruz kaldıkları sesler?

Ses, alışverişçilerin davranış şekillerinde düşündüğünüzden çok daha fazla etkiye sahiptir. Yaptığımız her şeyde rolü vardır ve yaptığımız her tercihi etkiler. Öyle ise, ses bir alışverişi nasıl etkiler ve perakendeciler alışverişçi davranışlarını etkilemek için sesi kontrol edebilirler mi?

Soundscaping: Müzikle Ortam Yaratma, Perakendecinin Gizli Silahı

Hangi tip bir mağazada olursak olalım hepimiz alışveriş sırasında ses kullanırız. Giysilere dokunduğumuzda dokularından çıkan sesi dinlerken veya promosyon için kullanılan ekranlardaki reklamları izlerken, ses bilinçli olarak bize satın alım ile ilgili kararlarımızı aktarır. Daha çıtırtılı ses çıkartan bir salata büyük ihtimal ile daha tazedir ve bir paket cipsin çıkardığı ses ağız sulandırır.

Ama içinde olduğumuz mağazanın müziğini ve müzikten doğan atmosferini de pasif olarak özümseriz. Ses, entelektüel bir cevaba ilave olarak, duygusal bir cevap da oluşturur.

İçeriği ile birlikte, sesin perdesine ve frekansına da dikkat ederiz ve işitsel teşviklere bilinçli veya bilinçsiz olarak cevap veririz. Tempo gibi diğer unsurlar da hareketlerimizi etkileyebilir, mesela hızlı müzik alışverişçilerin daha süratli hareket etmelerini sağlar.

Mağaza içindeki işitsel atmosferin neler yapmasını istediğinizi düşünmenin yanında, engellemek isteyeceğiniz efektleri de belirlemelisiniz.

Müziğin kullanımı dikkat gerektirir. Hızlı müzik; sirkülasyonu artırsa da müziğin tarzı, yüksekliği ve mağazanın neresinde olduğu satın almayı çok farklı etkileyebiliyor. Mağaza koridorlarında hızlı müzik hareketi arttırıyor ama tam satın alma kararı esnasında, hızlı olmak, kararı vermeyi ertelemek anlamına gelebiliyor. Kasa çıkışında tekrar eden sesler, personele yönelik anonslar veya kötü seçilmiş bir müzik alışverişçiyi yorabiliyor.

Bu yüzden satın alma noktasında yavaşlayan ya da daha alçak sesli müzik kullanılması gerekiyor. Hızlı müzik satın almayı zorlaştırıyor. Heyecan seviyesini arttırıyor. Mağazalarda değil, AVM koridorlarında yarar sağlıyor.

Ses, personeliniz üzerinde de büyük etki bırakabilir. Çıkışlarda sürekli devam eden sesler, otomatik anonslar çalışanları yorabilir, mağazanızı çalışılmaz bir yer haline döndürebilir. Mağazanızın bunaltıcı ve yorucu bir atmosfer oluşturmadığından emin olun. Ses düzeyini azaltmak bile çalışanlarınızın iş koşullarında önemli bir etki yaratabilir. Farklı ses seviyelerini deneyerek alışverişçiler ve çalışanlar üzerindeki etkilerini gözlemlemekten kaçınmayın, çok şaşırabilirsiniz.

Çaldığınız müzik neden alışverişçinin davranışlarını değiştirir?

Farklı alışverişçilere kişisel seviyede dokunmasının yanında, mağaza içi müziğin, müzik türüne bağlı olarak, bazı bilinçaltı yan etkileri de vardır. Mağazada kimin alışveriş yapacağını, alışveriş sırasında nasıl hissedeceklerini, ne kadar hızlı satın alım yapacaklarını ve alışverişe ne kadar zaman ayıracaklarını belirleyebilir.

brain

Belirli grupları dışlayan müzik seçimleri yapıyorsanız, bu alışverişçilere mağazanızın onlar için uygun olmadığını söylüyorsunuz demektir. Bu yaklaşım çok belirli bir alışverişçi kitlesine sahip bazı mağazalar için işe yarasa da, uzak durulması gereken bir yaklaşımdır. Genelde, yetişkinlere uygun müzikler genç alışverişçileri sıkar, gençlere uygun müzikler ise yaşlı alışverişçileri rahatsız eder. Ama bazı belirli tür müzikler, mağazanın beklentileri dâhilinde olursa işe yarayabilir. Mesela klasik müzik, gelinlik satıyorsanız işe yarayabilir ama kaykay satıyorsanız iyi bir seçim olmayacaktır.

Müzik türleri alışverişçinin hızını ve harcamalarını değiştirebilir.

Genel olarak, farklı mağaza içi müzik türlerinden farklı etkiler bekleyebilirsiniz.

music

Daha hızlı müzik genelde, daha hızlı alışverişçiler yaratacaktır. Bu müşteriler daha hızlı hareket edecek, daha az harcayacak ve sabırsız olacaklardır. Bu bazen; mesela herkesin hareket halinde olmasını ve hızlı kararlar almasını istediğiniz mağazalarda işe yarayabilir. Bu müşteriler düşünülmüş satın alım kararları almaktan çekinir ve dürtüsel alım yaparlar. Buna ilaveten, uzun bir sıra ile karşılaşırlarsa, alışveriş sepetlerini bırakıp satın alımdan da vazgeçebilirler.

Daha yavaş müzik, daha yavaş alışverişçiler yaratır ve özellikle büyük mağazalar ve süpermarketler için uygundur. Bu yavaş alışverişçiler daha rahat hissederler ve daha fazla para harcarlar. Yavaş müzik, raflarda gezinmeyi teşvik eder ve dürtüsel alımı artırır. Süpermarketlerde, daha yavaş alışverişçiler kan şekerleri düştükçe daha fazla atıştırmalık ürün almaya meyil gösterirler.

Milliman’ın, restaurantta yaptığı deneyde yavaş müzikte müşterilerin hızlı müziğe göre çok daha uzun süre restaurantta kaldıklarını (56 dakika yavaş müzikte, 45 dakika hızlı müzikte) fakat yemek almak için çok daha fazla harcamadıkları tespit edilmiştir. Bununla birlikte, yavaş koşulda masalar daha yavaş boşaldığından, masa bekleyen müşteriler barda fazla para harcamışlardır.

Yine de yavaş müzik seçerken, hüzünlü şarkılardan uzak durun. Müşterilerinizi daha yavaş hareket etmeye iterken, onların bilinçli ve duygusal taraflarına seslenir. Bu yüzden mağazalarınızı bunaltıcı bulabilirler ve alışveriş sepetlerini bırakıp alışverişten vazgeçmeye eğilim gösterebilirler.

Pahalı ürünler satan mağazalar klasik müzikten faydalanabilir çünkü klasik müzik, ürünleri kaliteli ve yüksek değerli gösterir. Alışverişçiler daha fazla ürün almayacaklardır ama alacakları ürünler için daha fazla para ödeme eğilimi göstereceklerdir.

Müzikle ortam yaratma, nöro pazarlama uzmanları ve müzikologların çalışmaları sonucunda mağaza içi atmosferini optimize etmede önemli bir faktör olabilir. Mağazanız için en iyi şartları belirleyerek, satışlarınızı ve müşteri ve çalışan memnuniyetini artırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>