Shopper Marketing Trendleri: Mobil ve Dijital, Pazarlama ortamını nasıl değiştiriyor?

holiday_shopping_rush-300x180

Shopper Marketing Trendleri: Mobil ve Dijital, Pazarlama ortamını nasıl değiştiriyor? 

Dijital ve mobil; alışveriş döngüsünü (araştırma, buluş, farkındalık, satın alım) şimdiye kadarkinden çok daha kısa ve hızlı bir hale sokuyor. Dijital teknolojinin büyümesi tüketicilere çok yüksek miktarlarda ürün bilgisine erişim olanağı verdi ve tüketiciler de bu bilgilere erişiyorlar. Belirli alışverişçi verilerinin etrafında konumlanmış abonelik esaslı hizmetler, kişiselleştirilmiş bir alışveriş tecrübesi sunarak alışverişçileri, tekrar satış noktasına gelen ziyaretçilere dönüştürüyor. Son dönemde showrooming küresel e-ticaretin yayılma hızıyla tüm dünyayı etkisi altına almış durumda.

Digital SM

Dijital ve mobil sadece alışverişçi tecrübesini değiştirmiyorlar. Alışverişçilerin satın alım yapmadan önce gösterdikleri davranış modellerini de değiştiriyorlar. Günümüzde birçok tüketicinin bir satın alım planlarken ilk dürtüsü dijital ortamda araştırma yapmayı içeriyor. Kenshoo tarafından yapılan bir araştırmaya göre alışverişçilerin %70’i bir perakende mağaza içinde iken eleştirileri, yorumları okumak için bir mobil telefon kullanıyor. Bundan da öte, olası alışverişçilerin %85’i satın alım yapmadan önce araştırma yapmak için Google kullanıyor. Bunu %72 ile Amazon ve %38 ile eBay takip ediyor.

Shopper Marketing in a Digital World

Tüm bunlar markalar ve satış artırma çabaları için ne anlama geliyor? Bunun anlamı; kim olduklarını hedef kitlelerine anlatırken kullandıkları yöntemleri değiştirmeleri gerektiğidir. Facebook Operasyon Genel Müdürü Sheryl Sandberg, markaların yeni Pazarlama ortamında büyümeleri için üç alana odaklanmaları gerektiğini belirtiyor:

  • Markanın misyonu
  • Topluluklar inşa etme
  • O topluluklar işe uzun süreli etkileşimde bulunma

Topluluklar inşa etmek ve etkileşimde bulunmak, birçok tüketicinin alışveriş sürecinde önemli bir unsur olması sebebi ile Amazon tarafından başarı ile yapılmış bir şey.

Dünyanın en büyük online perakendecisi şimdi de Google’ın ardından ürün araştırması için en çok kullanılan ikinci platform oldu. Amazon müşterileri araştırmalarında daha da ileri giderek online mağazayı fiziksel mağazalar ile karşılaştırmanın önemli bir yolu olarak ürünle ilgili arka plan bilgilerini ve alternatifleri de kontrol ediyorlar.

20160927051106-Apps

Amazon’un bulundurduğu ürün sayısı, 300 milyon üzerindeki aktif hesap sahibi ve kullanıcıların ve ziyaretçilerin araştırma ve karşılaştırma yapmak için geldikleri bir medya platform olma özelliği ile; bu online perakende devi markaların hedefli reklam kampanyaları için odaklandığı bir alan oldu. Tüketicilere Amazon gibi bir e-ticaret kanalı üzerinden direct Pazarlama yapmak size hâlihazırda ilişki içinde bulunulan ve satın almaya hazır bir kitle sunmakta.

onlinemobileshopper

Perakende dünyasında önemli düzeyde değişim yaşanmakta ve dijital ve mobil eskiden beri var olan alışverişçi davranışlarının değiştirilmesinde önemli unsurlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>