Verimli Mağaza İçi Dijital İletişimin Ana Unsurları

IMG_9222

Artık alışverişçiler ve ürünler birçok farklı kanalda bir araya geliyorlar. Fiziksel mağazalar, internet ve mobil hepimizin her sektörden farklı ürünler ve hizmetler ile karşı karşıya kaldığımız platformlar. Üstelik bu farklı kanallar artık birbirlerinden ayrılmış değiller ve bizler bu farklı kanallardaki tecrübelerimizi bir bütün olarak yaşıyoruz. Çok kanallı perakendeden omni channel, yani kanaldan bağımsız bütünsel perakendeciliğe geçtik. Bu yeni dönemde, tüm satış noktalarında iletişimin odak noktasında alışverişçi var. 

Satın alma süreci artık klasik süreçten çok farklı. Alışverişçiler ne zaman hangi kanalı kullanacaklarına kendileri karar veriyorlar ama bir kanalda bulunurken diğer kanallardan da tamamı ile kopmuyorlar. Elbette bunu sağlayan en önemli unsur içinde olduğumuz dijital çağın bize sunduğu elektronik olanaklar. Perakendecilerin yapması gereken ise farklı kanalların birbirleri ile tutarlı ve ilişkili olduğu bir alışveriş tecrübesi yaratmak. 

ecommerce-mobile-cellphone-smartphone-shopping-ss-1920

Online ve mobil olanaklar perakendecilere her bir segmentin de ötesinde, her bir tüketici ve alışverişçi için özel aksiyonlar alabilme şansını sunuyor. Mağaza içinde kullanılan mobil uygulama, beacon, push-notification gibi araçlar; alışverişçinin mağaza içi tecrübesini geliştirmemizi, markanın alışverişçi ile olan ilişkisini güçlendirmemizi ve veri toplamamızı sağlıyor.  

Tabi bu yeni iletişim fırsatlarının verimli kullanılabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar var. 

1)    YARATICILIĞI ÖNE ÇIKARIN 

Alışverişçi belirli hedefler ile mağazaya girmiş olabilir. Mağaza içindeki farklı marka ve ürünlerin gerçekleştirdiği iletişim sonucu, alışverişçi sürekli ve yoğun mesaj altındadır. Bu nedenle satın alma noktasında yapacağınız dijital iletişimde, mesajın alışverişçiye kısa bir süre içinde ve net olarak verilmesi gerekir. Çünkü alışverişçinin satın alma noktasına gelmesindeki asıl amaç alışveriş olduğu için ekran karşısındaki gibi reklamınıza zaman ayırmayacaktır. 

Satın alma noktasında alışverişçiye sürpriz yapın, sesin gücünden yararlanın ve video kullanacaksanız etkileşim oranı en yüksek olan kısa videoları tercih edin. 

Dove için bir hafta boyunca bir markette gerçekleştirdiğimiz Motion Catch (sensörlü ses sistemi) çalışmasında, uygulamanın yapıldığı rafın önünden 26.000 kişi geçmiş, satışlar bir önceki haftaya göre 64 % oranında artmıştır.

2)    MARKA KULLANIMI ve ÜRÜNÜN ÖZELLİKLERİNİ ÖNE ÇIKARIN 

Mağaza içi iletişim (satış noktasında iletişim), başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Markaların mağaza içindeki iletişiminin, marka verimliliği üzerinde çok büyük etkisi olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. İletişimin başından, sonuna kadar her anda markanın adı alışverişçinin gözü önünde olmalıdır.

Ürünün özellikleri, faydası ve tercih nedeni alışverişçi ile paylaşılmalı ve temel amaç alışveriş sepetine girmek olmalıdır. Artık satış noktasına kadar gelmiş bir alışverişçiye, marka imajı ve marka değeri ile ilgili mesaj vermek için çok geçtir. Ama söz konusu alışverişçinin ihtiyaçları ile ürün arasında bir bağ kurulursa, o alışverişçinin mağaza içindeki davranış şekli, ürün lehine değiştirilebilir. 

smart-shopping-cart-designboom-02

Elbette aynı markanın farklı tüketici segmentlerine yönelik birden fazla ürünü olabilir. Alışverişçi ile mağaza içinde iletişim kurulan kısa süre içinde birçok farklı ürün ile ilgili mesaj vermek verimli olmayacaktır. Burada da online ve mobil dünyanın bize tüketici verilerini kullanma konusunda sunduğu imkanlar devreye sokulmalıdır. Her bir alışverişçiye, geçmişe dönük satın alım davranışlarının analizi sayesinde, özel teklifler sunulmalıdır. 

3)    ALIŞVERİŞÇİYİ EYLEME GEÇİRİN 

Mağaza içi iletişimde amaç imaj kampanyası yapmak veya marka bilinirliğini artırmak değildir. Tek amaç alışverişçinin alışveriş sepetine girmek ve rakipler yerine tercih edilmektir. Bunun için de iletişim yapılan alışverişçiye ürünü satın aldırmak gerekmektedir. Bunun için ürünün tüketiciye nasıl bir fayda sağlayacağı, neden tercih edilmesi gerektiği ve rakiplerine göre üstün olan özellikleri iletilmelidir. Bu sayede alışverişçi ürünü, mesajın verildiği alışveriş sırasında satın almaya yönelmektedir.

phone-and-shopping-bags_ss_1920

Dijital pazarlama araçları tüketiciler ve alışverişçiler için karşılaştırma, araştırma ve satın alım araçları oldukları gibi; perakendeciler ve markalar için de fiziksel satın alım noktasında alışverişçilerin davranış şekillerini etkilemek ve değiştirmek için önemli araçlardır. Perakendeciler ve markalar bu araçları kullanırken, mağaza içi şartları dikkate alarak iletişimi kurgulamak zorundadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>