2019 Shopper Marketing Trendleri

IMG_1106

BİLİNÇLİ ALIŞVERİŞÇİLER

Alışverişçilerin; sağlığa, etik unsurlara ve çevre faktörlerine dayalı satın alma kararları verme hızları 2019 yılında artacak.

Bu satın alma davranışına fayda sağlayacak olanlar; alışverişçinin beklediği güven düzeyini sağlayarak, süreklilik arz eden ürün ve tecrübe içeren üst düzey marka sadakatini oluşturan marka sahipleri, perakendeciler ve hizmet sağlayıcılar olacaktır.

Aynı şekilde; alışverişçinin yolculuğu boyunca etki unsuru olan kaynaklar eskisine oranla çok daha fazla tetkik edilecekler çünkü daha kurnaz ve daha tecrübeli alışverişçiler; ürünler ve markalar hakkındaki yorumların ve tavsiyelerin doğruluğunu test edecekler.

800_59ede71258543

BİREYSEL İNOVASYON

Yaygın kategorilerde SKU konsolidasyonuna dayalı olarak, FMCG perakendecilere ait özel markaların tekrardan canlandırılmalarından ve merceğe alınmalarından sonra, marka sahipleri kategorilerin öne çıkmasını sağlamak ve perakende müşteri ilişkilerini geliştirmek için inovasyonu tekrar ele almak zorunda kalacaklar.

Daha önce hiç görülmemiş düzeyde belirsizlik içeren dönemlerde gerçek bir İnovasyon stratejisi oluşturmanın önündeki zorluk, kısa vadede yatırım geri dönüşü garantileyecek bir yatırım oluşturabilmektir.

Gerçekten benzersiz bir ürün veya alışverişçi deneyimi sunan, işbirlikçi, tek müşteriye yönelik İnovasyon sağlayan, tüketiciye özel tasarlanmış ‘Bireysel İnovasyon’ için 2019 yılında potansiyel mevcuttur. Oyuna girebilecek daha küçük ölçekli markalardan oluşan geniş bir havuz bulunduğundan, doğru kararları vermek çok önemli olacak.

default-online-grocery-app-feature

SESLİ ALIŞVERİŞ (VOICE COMMERCE) GELİYOR

Sesli Alışveriş’in deneyimlenmesi ve benimsenmesinin hızlanması, 2019 boyunca gıda, hızlı yemek servisi, güzellik, sağlık ve teknoloji dâhil olmak üzere çeşitli sektörlerde görülecek.

Markalar V-Comm teknolojisini rafta heyecan yaratarak farklılaşmak için kullandıkça; ses platformu aktivasyonunun kullanımı fiziksel perakendede daha sık görülür olacak.

Markalar ve perakendeciler pazarlama harcamalarını ses teknolojileri çeşitlerini geliştirmek için de kullanmalıdırlar ve kendilerini online görsel deneyim uygulamalarına karşı belirli ve potansiyel olarak daha etkili olan sesle arama ve sesle etkileşim dinamiklerine hazırlamalılar.

IMG_9222

ÇEVRİMİÇİ ÇEVRİMDIŞI OLUYOR

Dijital perakendecilerin çoğu operasyonel yaşam döngülerinin sonuna gelirken, 2019 içinde birçoğu markalarını büyütmek için alışverişçilerin karşısına fiziksel olarak çıkmanın yollarını arayacaklar.

Bu; kolaylıkla benimsenen verimlilik özelliklerinin ötesinde, teslimat ve satış sonrası memnuniyet seviyesi gibi, zorlayıcı dinamikler üreten internet perakendesinin verimlilik unsurlarının dışında farklılaşmak ihtiyacı sebebi ile daha da gerekli olmakta.

Start-Up zihniyetleri ve çevik operasyonel davranışları doğrultusunda; çevrimiçi operatörler, markalarını hayata geçirmek için niş anlar ve yerler bulacaklardır.

ensembleiq_sm_201810_p0031_hires

TEKNOLOJİ İNSANLAŞMAYI GETİRECEK

Fiziksel ve dijital satış ortamlarının ikisinde de Satış Noktası Teknolojileri konusunda bir genişleme olacak ve bu daha verimli, enteraktif donanımlar ile akıllı yazılım otomasyonları yolu ile gerçekleşecek.

Bunun arkasındaki itici güç modern yetkinlikleri kanıtlamak için son teknoloji ürünü önyüzler yaratmak değil; bugüne kadar alışverişçinin bakış açısından teknolojinin karmaşa ve yetersizlik yarattığı alanlarda daha iyi insani deneyimler sağlamak.

Markalar ve perakendeciler tarafından alışverişçilerin deneyimlerine ve bundan aldıkları hazza öncelik veren yeni nesil teknolojilerin ve AI platformlarının entegrasyonu; gelir getiren ve tekrarlayan trafik yaratmaya devam edecek.

Data Management

PERAKENDECİLER İÇİN BİR ARA DURAK

Son 12 ay perakendeciler için çok fırtınalı geçti çünkü aşırı karmaşık ve düşük marjlı e-ticaret çevresinde bilançolarını dengelemeye ve yaşamlarını devam ettirmek için fiziksel mağazalarını yapılandırmaya çalıştılar.

Fiziksel mağazaların daha fazla negatif konsolidasyonu için emareler varken, sokak perakendesi için uzun vadeli çözüm henüz oluşturulamadı.

Büyük metrekareli perakendeciler beraber çalışma yaklaşımını benimseyerek; kişisel bakım, teknoloji, eğitim ve yerel tüccarlar gibi sektörlere alanlarını kısa vadeli olarak önererek kira paylaşımını sağlayabilirler ve bu da beklenmedik şekilde tek duraklık, hizmet merkezli ticaret topluluklarını ortaya çıkartabilir.

GÜVENİLİRLİK KARIŞIMI

2019, küresel ticaret tarifesi düşüşlerini ve ağır sosyopolitik kayıtsızlığı içeren, keşfedilmemiş makroekonomik bir bölgenin içinden geçiyor.

Dünya pazarlarındaki alışverişçiler için bunun etkileri çok güçlü ve etkin olarak nasıl cevap verileceğini anlamak için yetersiz. Belirsizlik zamanlarında, alışverişçiler şüphesiz kendileri ve aileleri üzerinde en az tesiri olacağına inandıkları alışveriş davranışlarına geri dönerler.

Bu harcamalarla ilgili daha temkinli bir yaklaşımı tetiklese de, ürünün amacını, kalitesini ve deneyimini güvenilir bir şekilde sağlayan markalar ve perakendeciler tercih edilmeye devam edecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>